Kamera Sistemleri
Kamera Güvenlik Sistemleri

Artık günümüz yaşantısında Bina, Müstakil ev ve işyerleri için gerekli olmaya başlayan kamera güvenlik sistemleri hayatımızın her alanında kendini göstermektedir. Bina & işyerlerinde hırsızlık olaylarının artması sonucunda güvenlik sistemlerinin vazgeçilmezi olmuştur. Ayrıca işyerlerinde personel denetleme sisteminde olarak kullanılan güvenlik kameraları 7/24 kesintisiz kayıt modu veya harekete duyarlı kayıt modu ve yüksek çözünürlüklü kaliteli görüntüler ile akıllı telefon, tabletler ve masa üstü ve leptoplar ile izleme imkanı sunmaktadır. Uzaktan izleme için kameraların kurulduğu mekanda internet hattı olması yeterlidir. Uzaktan izle için herhangi bir bedel ödenmez. Kamera sistemlerimiz herhangi bir aylık yılık ücret olmadan, ürünlerimizi 2 yıl garantili olmak üzere piyasadaki üst versiyon markalar ile hizmetinize sunmaktayız.

Güvenlik Kamerası nedir?

CCTV Kamera Sistemlerinde dikkat edilmesi gereken kullanılan malzemelerin kalitesidir, piyasada bir çok irili ufaklı firma bulunmaktadır. Firmamız Neutron, Cenova, Next kamera güvenlik sistemlerinin resmi bayidir. Bu markalar görüntü kalitesinden ve müşteri memnuniyeti bakımından en çok tutulan ürünler ile kendilerini geliştirmekte, güvenlik açıklarını yayınladığı yeni güncellemeler ile sürekli kendini yenileyerek güvenliğinizden taviz vermemektedir.

Hangi Güvenlik Kamera Sistemini Seçmeliyim?

Kamera Sistemleri
Kamera Güvenlik Sistemi

Güvenlik Kameraları genel olarak 3 kulvar da yol almaktadır. Bunlar sırası ile Analok Sistemler, AHD Sistemler ve İP Sistemeler olmak üzere piyasada yaygın olarak mevcuttur. Bu kamera sistemlerinden  arasında Analok sistemler üretimi durdurulduğu için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. AHD ve İP teknolojisine sahip kayıt cihazı ve kameraların fullhd 1080P kalitesinde kayıt yapan ve görüntü aktaran sistemler tavsiye edilmektedir.

Kamera Sistemi Gece Görüş Özelliği

Kamera Sistemleri Gece Görüşü
Gece Görüşlü Kamera Sistemleri

Kamera sistemleri yaygın olarak kullanıma ve üretime başladığı günlerde opsiyonel olarak sorulan soru olarak gece görüşü istenip istenmediği sorulur ve buna göre kamera tipi ile modeli seçilirdi. Günümüzde ise gece görüş özelliği üretim hacminin artması, rekabet gibi koşullardan dolayı kameraların büyük bir çoğunluğunda standartta olan bir özellik olarak sunulmaktadır. Kısacası satın alacağınız kamera sisteminin %99 oranda gece görüş özelliği bulunmakta olup; asıl sorulması gereken konu kaç metre gece görüş özelliği olduğu olmaktadır. Standart kameraların net gece görüş özelliği 10-15 metre kapalı ve açık alan olmak ile beraberinde toprak zeminlerde veya arazilerde gelişmiş gece görüşü olan kameraların tercih edilmesi gerekmektedir.

Peki gece görüşü nasıl olmaktadır; CCTV AHD veya İP teknolojisine sahip kameraların üzerinde IR LED’ler bulunur ve bu LED teknolojisi infrared gözle görünmeyen ışınlar yayması sonucu, kamera etrafa yayılan ışınları algılar ve sıfır ışıkta bile görüntü görmeye başlar. NOT: Gece görüşüne gecen kamera siyah beyaz görüntü vermektedir.

Güvenlik Kamera Sistemleri Tanıyalım

Analok sistemleri mevcutiyetini sürdürse ’de günümüzde artık tercih edilmeyen düşük görüntü kalitesi ile piyasada uygun fiyatlı düşük maliyetli güvenlik kameralarıdır. Üretim aşaması nerde ise durma noktasındadır ve artık kesinlikle tavsiye edilmeyen sistemler arasındadır.

Ev işyeri kameraları
Kamera güvenlik sistemleri

AHD Güvenlik Kameraları yaygın kullanımı genel olarak her geçen gün artmakta ve mevcut analok sistemleri sahipleri AHD sisteme yavaş yavaş geçiş yapmaktadır. 1 Megapikselden başlayan görüntü kalitesi 1.3, 2,4 megapiksele kadar yüksek çözünürlüklü kayıt ve görüntü kalitesinin yanı sıra ses kaydı yapama özelliğine sahip kamera sistemidir. Analok kameraların ve AHD güvenlik kameraların kablolama sistemi aynıdır. Mevcut bir Analok sistemi kablolarını ve adaptörü kullanarak hiç bir kırma, dökme işlemi olamadan, sadece Kameraları ve kayıt cihazlarını değiştirilmesi ile 4 kat daha kaliteli HD kalitesinde görüntü elde edilebilmektedir. Bu sebebi ile dünyada büyük bir talebe sahip güvenlik kamera sistemleri arasında genel modellerdir.

İP Kameralar ise adından da anlaşıldığı gibi internet tabanlı güvenlik kamera sistemleridir. Üst segmentte olup; daha yüksek çözünürlük ihtiyacı olana yerler olan, döviz büroları, kuyumcular, alış veriş merkezlerinde yaygın olarak kullanılmaktır. Bu sistemleri gerçek HD kalitesinde görüntü kaydı ve gösterimi yapabilmektedir. 1 megapikselden başlayarak 8 megapiksele kadar yüksek çözünürlüklü görüntüleme yapabilmektedirler. Kablolama olarak analok ve AHD güvenlik kameralarından farklı CAT6 data kablosu ile veri aktarımı yapar ve POİ veya tak çalıştır olmak üzere 2 tür İP sistemler mevcuttur.

POİ İp kamera ve kayıt cihazları HUP denilen internet çoğaltıcıları ile bütün kamera hatları birbirine bağlanarak, kayıt cihazı tüm görüntüleri HUP üzerinden tek bir veri kablosu ile alarak kayıt yapar. Kayıt cihazının POİ olduğunun anlamanın yolu ise kayıt cihazında tek bir internet girişi olmasıdır.

Tak çalıştır özelliği olan İP kamera sistemleri ise bütün kameralardan gelen görüntü ve ses verilerini direk kayıt cihazını CAT6 kablosu ile giriş yaparak alır herhangi bir HUP internet dağıtıcısına gerek kalmadan bütün kameraları otomatik veya el ile ayarlanıp kayda başlar.

Kameralar Ne Kadar Kayıt Yapar

Bu sorunun cevabı kameralar ile alakası yoktur, Kaydedici sorumluğu olan CCTV kayıt cihazlarının içindeki HDD yani sabit diskler, kayıt modu ve kaydedilecek görüntü kalitesi ile alakalı bir durumdur. Kayıt cihazınızdaki sabit disk kapasitesi ve kayıt moduna göre dolan disk alanın geriye dönük olarak en eski kaydı siler ve yeni görüntüleri kaydetmeye başlar bu otomatik olarak gerçekleşir.

Genel olarak yazılım tarafında kayıt cihazlarında; Sürekli kayıt yani 7/24 her anı kaydet özelliği aktif ise cihaz içindeki HDD de daha fazla yer kaplayacağı için kayıt süresi daha az olacaktır. Hareketli Kayıt Modunda kayıt cihazı kameralarda hareket başladıktan sonra kayda başlar ve kameralardan hareket kesildiği zaman kayıt durur ve veri tasarrufu sağlanacağı için HDD daha fazla yer kadılığından dolayı erzaman daha fazla kayıt süresi olmaktadır. Diğer bir unsur HDD kapasitesidir genelde artık 1 terabayt kullanılmaktadır kayıt cihazınızın yazılım ve donanımına göre 2-4-8 terebayt’a kadar yükseltebilirsiniz ne kadar fazla HDD kapasitesi o kadar fazla kayıt süresi anlamına gelmektedir.

Ortalama olarak 1.3 megapiksellik görüntü kalitesi ile 1 Terabaytlık HDD, hareketli kayıt modunda 15 günlük kayıt tutar ve günü geldiğinde dolan kapasitesini 15.günü silerek yeni kaydı oraya yazamaya başlar. Bu şekilde her zaman 15 günlük kayıt elinizin altında olur.

Ses kayıt ve Dinleme

Genelde bütün kayıt cihazlarında 1 ad. Ses girişi bulunmaktadır bu özelik sayısı kayıt cihazın modeline göre değişiklik gösterebilmekte ve ses girişleri çoğalmaktadır. Bu girişlere harici mikrofon bağlanarak ya da bazı kameraların üzerindeki dahili mikrofonlar vasıtası ile ses verisi kayıt cihazına aktarılır, istenir ise kayıt altına alınabilmekte ve canlı olarak uzak yerden dinleme yapılabilmektedir. Bu uygulama yasal olarak gerekli izinler ile mekanda dinleme ile kayıt yapıldığına dair tabelalar ile belirtilmelidir.

Cenova kamera sistemi izleme
işyeri kamera sistemleri

Kamera Sistemlerinin canlı İzleme

Gelişen teknolojinin en çok etkilediği sistemler arasında Güvenlik kameraları gelmektedir. İlk çıktığından bu güne durmadan kendini geliştiren sistemler önce kayıt özelliği sonra ses kayıt özelliği ve sonra anlık olarak 7/24 dileğiniz yerden kesintisiz olarak internetin olduğu her platformdan (cep Telefonu, Tabletler ve Bilgisayarlar) izlemesi ile ev & işyeri sahiplerinin her koşulda anlık olarak canlı izlemelerine olanağına kavuşmuştur.

Peki, sistem nasıl çalışır; öncelikle güvenlik kamera sistemlerinden bu özelliği sağlıklı bir şekilde yaralanabilmeniz için sisteminizin kaliteli alt yapıya ve güvenilir markalardan oluşması ve Kameraların kurulacak olan mekanın internet hızının upload hızının normal veya normalin üstünde olması yani en az 1 Mbps olması tavsiye edilmektedir. İnternet hızınızın düşük olması halinde veri aktarımı zayıf olacağı için anlık canlı izlemede sırasında donmalar ve sisteme bağlanamama gibi problemler gerçekleşebilmektedir. ADSL internet hızınızı öğrenmek için Google’den ADSL Speed Test diye arama yapmanız ve gerekli sitelerden test ederek internet hızınızı öğrenebilirsiniz.

Hangi telefonlardan Kameralarımı İzlerim

Akıllı telefonlar olan İOS ve Android işletim sistemli bütün cep telefonları ve tabletler üzerinden 3G 4,5G ve wifi üzerinden dünyanın neresinde olur sanınız olun dileğiniz zaman izleyebilmektesiniz.

Canlı İzleme Nasıl olmaktadır.

Kameralarınızı uzaktan izlemek için internet altyapısını kullanarak kayıt cihazınız modeme, oradan da internete bağlanarak İP adresi almaktadır. Bu bir tür adrestir,  kayıt cihazındaki İP adresine lokal ip, modemden sonraki dış dünyaya bağlanan global İP denir. Global İP; dinamik ve statik olarak ayrılmaktadır, genelde ev ve işyeri kullanıcıları özel bir talep oluşturmadıysa Dinamik ip kullanılmaktadır.

Uzaktan bir kamera sisteminiz izlemek istediğinizde gerekli mobil veya masa üstü programlar vasıtası ile Global İP numaranızı programa kaydedilir. Sisteme bağlan denildiğinde İP’niz üzerinden kayıt cihazının bulunduğu modeme, modemden de gerekli portlar yani kapılar vasıtası ile kayıt cihazına direk anlık görüntü ve eğer varsa ses verisi otomatik olarak almaya başlarsınız. Sistem genel olarak bu şekilde çalışmaktadır.

Dinamik İP & P2P Barkot ile canlı İzleme

Dinamik adından da anlaşılacağı gibi değişken bir İP türüdür, kısacası modeminiz kapatılıp açıldığında internetiniz dinamik ise sürekli değişmektedir. Bu değişiklik sonucunda uzaktan kamera sistemine bağlanmak istediğinizde İP adresiniz değiştiği için cihazınıza bağlanma problemleri çok sıklıkla yaşanabilmektedir, bunun sebebi doğru hedefe gidememenizdir. Yeni çıkan P2P özelliği olan cihazlarda bu tür problemler olamadan İD ve sunucu kodları mantığı ile ip adresiniz değişmesi sonucunda Kayıt cihazınız üretici firmaların sunucularına anlık olarak gerekli İP adreslerini yani bütün bağlantı formatında yollamaktadır. Bu özellikle sayesinde ip numaranız önemini yitirmekte yerine İD numaranız gelmektedir. P2P ile İD Barkot numarası her kayıt cihazına ait olan bir nevi TC kimlik numarasıdır cihazınız online olduğunda yani internete bağlandığında sürekli olarak sunucular ile iletişim kurar ve cep telefonunuzda ki program vasıtası ile sizi direk istediğiniz hedefe güvenlik kameraları ile doğru bir şekilde irtibat halinde kalmanızı sağlamaktadır.

Kameraları Statik İp ile İzleme

Statik İP adından da anlaşılacağı gibi sabit bir adrestir. modeminiz kapatılıp açılsa dahi global ip numaranınız değişmeyeceği için dünyanın her yerinden internet olan her cihazdan kamera sistemine kolayca bağlanmanızı sağlayan bir özelliktir arada herhangi bir sunucu ve yönlendirme olamdığı için kamera sistemlerinde en güvenilir ve en sağlıklı bağlantı şeklidir. Statik İP maalesef ücretli bir özelliktir, servis sağlayıcılarına göre aylık fiyatlandırma ile hizmet verilmektedir.  İp numaranızı öğrenmek isterseniz; Google’ye İp Adresim diye arama yapıp, ilk sitelerden ip numaranızı öğrenebilirsiniz.

Alarm ve Kamera Sistemleri Fiyatlarımı

Ev ve işyeleri için geliştirilen güvenlik çözümleri

En uygun fiyat ile kaliteyi bir arada sunan fiyatlarımız

 

Yazıyı sosyal medyada paylaş veya uzmana soru sor.