Okul Alarm ve Güvenlik Sistemleri - Desi Alarm Sistemleri

Okul Güvenlik Kamera & Alarm Sistemleri

Okullar, çocuklarımızın eğitim ve gelişim için en önemli yerlerdir. Ancak, okullarda güvenliğin sağlanması da önemlidir. Okul Alarm ve Güvenlik Sistemleri, okullarda güvenliği sağlamaya yardımcı olan teknolojik sistemlerdir. Bu sistemler, okulun içinde ve dışında olası tehlikeleri anında tespit etmeye yardımcı olur ve gerektiğinde hızlı bir şekilde müdahil olunmasını sağlar.

Hırsızların yeni gözdesi olan okullarımızda her geçen yıl artarak devam eden hırsızlık olaylarına önlem olarak okul alarm sistemleri ve güvenlik kamera sistemleri ihtiyacı doğmaktadır.

Okul içinde veya dışında meydana gelen tehlikeli durumları anında tespit etmek için hareket sensörleri, ses alarmları veya acil durum telefonları gibi ekipmanlar kurulabilir. Okul alarm sistemleri, sadece güvenliği artırmakla kalmaz aynı zamanda verimlilik ve etkililik açısından da faydalıdır. Örneğin, hareket sensörleri veya ses alarmları sayesinde okul müdürleri veya güvenlik görevlileri anında müdahil olabilir ve tehlikeli durumları hızlı bir şekilde çözebilir.

Ayrıca, okul alarm sistemleri, okulun güvenliğini ve verimliliğini artırmak için kullanılan diğer teknolojik sistemler olan, güvenlik kameraları, yangın alarm sistemi ile de birlikte çalışarak daha da etkili olmakta; ve güvenli eğitime destek sağlamaktadır.

Okul Alarm Sistemi

OKUL KAMERA SİSTEMLERİ

Okulların büyük bir kısmında kamera sistemleri eski teknoloji olan, Analok sistemler hala kullanılmakta olup; görüntü kalitesinin düşük ve yetersiz olması yada sistemin eski olmasından kaynaklı arıza ve hatalardan dolayı istenen kaydın olmaması gibi bir çok olumsuzluk gözlenmekte olup; kolluk kuvvetlerinin suçluları bulmasında işlerini zorlaştırmaktadır.

HD kalitesinde AHD-İP güvenlik kameralarının tercih edilmesi her türlü olumsuzluk durumunda en az 1080P FULLHD kaydı/görüntüyü H265 formatında sıkıştırma özelliği ile daha düşük kapasiteli HDD ile daha fazla görüntüyü kayıt yapmaya olanak sağlayan günümüz teknolojisinde en başarılı güvenlik kamera çözümleri arasında yer almaktadır.

Ancak Kamera sistemleri hırsızlar için yeterli koruma sağlamamakta olup; yaşanacak olumsuzluğu/hırsızlık olay yaşandıktan sonra adli makamlarının incelemesinde ve eşkal tipinin çıkarılmasında yararı olmaktadır. Okulların Mesai/Ders saatlerinde tenhalaşması ve sesli bir uyarı veya ikazın yani alarm sisteminin olamaması dan kaynaklı boşluktan yararlanan kişilerin/hırsızların maske, cerrahi eldiven gibi kendi başlarına alacakları önlemler ile rahat bir şekilde okullarda maddi zarara yol açarak okul yönetimin ve öğrencilerinin zor duruma düşmesinde sebep olmaktadır.

Bu sebep ile okullarda alarm sistemlerinin gerekli görülmemesi gibi yanlış bir düşünce tarzından dolayı yazımızın en başında söylediğimiz gibi her geçen gün okul hırsızlığı artışı katlanarak devam etmektedir.

Okul Güvenlik Alarm Sistemi

Okul Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır.

En iyi hırsız savar olan elektronik tedbirler arasında yer alan Alarm Sistemleri ekipmanlarının konumlandırmalara göre her türlü hareketi algılamakta olup; giriş/çıkış kapılarına yerleştirdiğimiz manyetik kontak Dedekörleri/Sensörler ile giriş ve çıkışlar koruma altına alınabilmektedir.
Genelde hırsızlık olayları okul yangın kapıları veya giriş kapılarından gerçekleştirilmekte olup; bu bölgelerin gören kablolu, kablosuz PIR Hareket dedektör/Sensör ile en ufak bir hareketi tespit ederek, mekanda konumlandırdığımız alarm paneline sinyal göndermekte, herhangi bir durumdan tetik alan alarm sistemi yüksek ses seviyesi ile okul içinde ve dışında çalmaya başlamakta ve telefon arama özelliği ile belirli kişi veya kişileri arayabilmekte olup; %99 oranda daha olay gerçekleşmeden caydırıcılık sağlamaktadır.

Okul Alarm Sistemleri Teknik özellikleri

 • Sabotaj ve kablo kesimlerine karşı koruma
 • 115 desibel ses gücünde harici iç siren
 • 120 desibel ses gücünde dış siren LED ışıldaklı
 • Darbelere karşı metal alaşımlı ana panel
 • Dahili keypat şifre paneli
 • Alarm noktasını gösteren 6 adet zone alan
 • Kolay kullanımı olanak sağlayan uzaktan kumanda
 • Telefon araması ile 6 telefon numarası aranması
 • Uzaktan alarm kurup iptal edebilme
 • 7 adet giriş çıkış şifresi oluşturabilme

Okullarda Tavsiye Edilen Kamera Sistemleri Nasıl Olmadır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kamera güvenlik sistemlerinde olmazsa olmaz özellikler arasında en önemlisi en az 1080P HD kalitesinde kayıt yapabilmeli, yaptığı kaydı HDD diskte H265 formatında sıkıştırma yaparak eski teknolojilere göre 2 katta kadar daha fazla kayıt tutma özelliği olmalı ve herhangi bir sebepten dolayı kaydın durmasında seli uyarı/ikaz vererek yetkili kişileri uyarmalı, okul dış çevresinin geniş olması sebebi ile standart bir kameradan daha fazla gece görüş özelliği olan kamera tip/modelleri tercih edilerek kusursuz ve kesintisiz gece görüş sağlanmalı, okul yönetimin veya sorumlu kişilerin bilgisayar, cep telefonu ve tabletleri üzerinden anlık canlı & geçmiş görüntü kaydına 7/24 erişmeli, istenen zamanda bu cihazlar üzerinden yedek almalı en önemli hususlardan sadece bir kaçı olmaktadır.

Okul Kamera Sistemleri Teknik özellikleri

 • En az 2 Megapiksel çözünürlüğünde AHD/İP Kamera ve Kayıt Cihazlarından Oluşmalı
 • H265 Formatını desteklemeli ve yüksek kalitedeki kaydı sıkıştırarak HDD kapasitesini daha verimli kullanmalı
 • Kameraların gece görüş özelliği normal güvenlik kameralarına göre en az 20-40mt mesafeyi rahatlıkla göstermeli
 • Kameralarda kullanılacak kabloların bakır alaşımından başka herhangi bir görüntü kalitesini düşürecek madde olmamalı.
 • Kayıt cihazı içindeki HDD diskin 7/24 çalışabilen özel disk olmalı.
 • Kurulum aşamasında kamera sistemi alanında yeterlilik sertifikalı personel ile kameraların daha verimli olan yerlerin tercih edilmesi.

Faydalı olacağını düşündüğümüz bağlantılar

Ev & işyeri güvenlik sistemi üreticisi Desi Alarm'dan her bütçeye göre güvenlik sistemi paketleri ile sevdikleriniz ve değer verdikleriniz koruma altında.