Kablolu alarmı, Kablosuz Alarm Sistemi mi tercih etmeliyim - Desi Alarm Sistemleri

Sorulan SorularCategory: Alarm SistemleriKablolu alarmı, Kablosuz Alarm Sistemi mi tercih etmeliyim
Melahat Güven Desialarm sordu 4 sene önce

Merhaba:

Evim için hırsız alarm sistemi aramaktayım. Bir çok alarm modeli var, açıkçası hangi modele bakacağımı da şaşırdım ama evin içinde fazla kablo olmasını istemiyorum, yalnız bir arkadaşım kablolu alarmı tavsiye etti, daha güvenli olacağının dan bahsetti. Sizin bu konudaki tavsiyeniz nedir. kablolu alarmı almak daha iyi, yoksa kablosuz olması mı daha iyi? kablosuz modellerde pil ile çalışıyormuş, bunların pil ömrü ne kadar.

Evim Kadıköy’de
giriş katı, 4 ad cam ve pencere var.
sabit telefon hattım yok ama internet var.
alarm çaldığında mutlaka haberim olsun istiyorum

Alarm sistemi modeli ve tipi tavsiyenizi rica ederim. iyi çalışmalar.

1 cevap yazılmış
admin Desialarm cevapladı 4 sene önce

Merhaba:

Öncelikle web sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Bilginiz üzre ev & iş yerlerinde kullanılan hırsız alarm sistemleri, Alarm paneli ve alarm dedektörü gibi bileşenlerden oluşan elektronik sistemlerdir. Sorularınıza detaylı cevap vermek adına biraz alarm sistemini ve ekipmanlarını tanımakta fayda var.

Alarm ana paneli, bütün bilgilerin derlenip toplandığı ve sistemin bütünlüğünü sağlayan en önemli unsurdur. Enerji ihtiyacını 220 volt elektrik den almaktadır. alarm panelini dahili akü sistemi ile enerji kesintisine karşı korunmaktadır. Yani ana panele mecburen 220 volt elektrik kablosu çekilmesi zorunlu olmaktadır.

Alarm dedektörleri’de tıpkı alarm paneli gibi enerjiye ihtiyaç duymaktadır. ihtiyaç duydukları enerji miktarı kablolu sistemlerde 12 volt olmaktadır. Bu enerjiyi alarm panelinden kablo vasıtası ile elde eder ve aynı kablo üzerinden alarm durumunu bildiren tetik sinyalleri panele iletir. Kablosuz modellerde 3,5V ile 12V arasında lityum özel pillerden enerji ihtiyacını alır. Alarm durumunu bildiren dataları ise RF yani radyo frekansı üzerinden alarm sistemi paneline iletir.

Yani ev içinde ihtiyaç duyduğunuz dedektörleri kablolu veya kablosuz olarak seçebilmekte siniz.

Sorunuza geri dönersek, Kablolu alarm dedektörleri enerji ihtiyacını alarm panelinden sürekli aldığı için herhangi bir bakım gerektirmemektedir. Kablosuz alarm dedektörleri enerji ihtiyacını lityum pillerden aldığı için belirli bir periyodik bakıma muhtaçtır. Bu süre genelde 1 veya 2 maksimum 3 sene ile sınırlıdır, bu süre zarfında mutlaka pil değişimleri yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Doğal olarak bu ek bir maliyet size sunmaktadır.

Bizim tavsiyemiz alarmın kurulacağı mekanın şekline ve kullanılacak dedektör çeşidine göre değişkenlik göstermekte olup; aynı zamanda son kullanıcı yani sizlerin talepleri ve istekleri göz ardı etmeden mekan korumasında güvenlik çözümlerini kablolu veya kablosuz sunulması yönündedir. Genelde dekorasyon kirliliği olmadığı taktirde kablolu sistemleri daha çok önermekteyiz. Yada mekanda dedektör sayısı fazlalığı nedeni ile görüntü kirliliği söz konusu ile çoğunlukla kablosuz sistemleri önermekteyiz.

Sorunuzda geçen belirtiğiniz evinizin ihtiyaçlarına göre bir sistem tavsiyemiz ise şöyledir.

Alarm tipi olarak size Desi Smartline iot akıllı alarm sistemi tavsiye edebilirim, Kablolu ve Kablosuz Dedektörleri destekler, Kablosuz olarak evinizin modemine bağlanır, 10 kişiye kadar ios ve android akılı telefon ve tabletler üzerinden alarmınızı kontrol imkanı verir, Alarm anında ve giriş, çıkışlarda sesli bildirim sunar Standart paket içeriğinde kablolu dedektörler çıkmaktadır, bunlar evin giriş bölümünde olacağı için herhangi bir dekorasyon kirliliğine sebebiyet vermez. Aynı zamanda pil bitme gibi güvenlik açıklarını karşı extra koruma sağlar.

Tehlike arz eden camlar için kablo kirliliğinin önüne geçebilmek için bu kısımda mutlaka kablosuz RF manyetik kapı ve cam dedektörlerini tavsiye ederiz.

Böylelikle evinizin içinde kötü bir görünüm olmadan, alarm sisteminiz hem kablolu hemde kablosuz olarak güvenliğinizi sağlamış olursunuz.

Umarım sorunuza yeterince açıklık getire bilmişizdir. Hırsız alarm sistemleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizi aramaktan çekinmeyin.

Güvenle hoşça kalın…