Alarm Sistemi Nelerden Oluşur? - Alarm Sistemi Parçaları

Alarm Panelleri

Alarm sistemi nelerden oluşur sorusuna cihazları tanımakla başlayalım, Alarm sistemleri bilinen üzere elektronik sistem parçalarının bir araya getirilmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu sistem parçaları genel olarak Ana panel, Dedektörler, Siren, Şifre paneli, Kablolar olarak sınıflandırabilir bu parçalarında kendi içinde türlerine ve modellerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sistemleri şimdi tanıyalım.

Ana paneli adında kolaylıkla anlaşılacağı gibi alarm sisteminiz bütün Data ve detektörlerden gelen sinyalleri anlık olarak toplayan, gerekli şifreleri kendi dahili hafızasında bulunduran ve gerekli gördüğünde telefon arama işlemi ile sireni harekete geçirip, çalmasını sağlayan alarm sistemin en önemli parçalarıdır. DESİ Alarm Modellerinde ana alarm panelli 2 ürün grubu vardır bunlar Proline ve Metaline gruplarıdır. Bu her iki modeldeki ana panel ortak donanım özellikleri şöyledir.

ALARM ANA PANEL PARÇALARI

Elektronik devre ve işlemciler

(Hafızanın saklandığı ve alarm cihazının her türlü verilerinin depolandığı elemanlar gruplarından oluşan elektronik kitler grubu)

Dahili siren

(alarm panelinin içinde 115 desibel yüksek ses gücünde siren mevcuttur.)

Dahili Akü

(Elektrik kesilmesinde bağlı bulunduğu dedektörler göre 2 güne kadar alarmınızın aktif kalmasını sağlar 4,5 Amper)

Rf Alıcı yani radyo frekans alıcısı

(Sisteme 32 ad. Kablosuz dedektör tanımlanabilmektedir. Ayrıca 6 Ad. Uzaktan kumanda ilave edilebilir. 433 Mhz frekans aralığında geniş kapsama alanına sahiptir.)

Dahili keypad

Türkçe karşılığı ile şifre paneli alarmınızı ilerseniz alarm paneli üzerindeki şifre paneli ile devreye alabilir, Devreden çıkartabilir ve bütün gerekli ayarları bu alarm sistemi üzerindeki tuş takımı ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

ALARM DEDEKTÖRLERİ

Dedekörler alarm sistemin gözü kulağıdır. Bütün ortamdaki bütün algılar onlardan gelir ve alarm paneline gerekli sinyalleri yollaması ile alarmınızın tetik almasını sağlar. Dedektörler kablolu ve kablosuz olabilmektedir, her ortama ve ihtiyaca göre bir çok dedektör çeşiti vardır. Pır Dedektör, Manyetik kapı dedektör, Duman dedektörü, Darbe şok sensörleridir. Bunlar ve donanım.

PIR Dedektörleri

Hareket algılayıcı dedektör çeşitleridir. Konumlandırıldığı yere göre ortamdaki hareketleri algılar ve kablolu veya kablosuz olarak ana panele sinyal gönderimi yapar.

Manyetik Kontak

Kapı ve pençelerin vazgeçilmez dedektör çeşitlidir. Konumuna göre kapınızın veya pençenizin bir santim kadar açılması anında alarm paneline gerekli sinyal gönderi yapar ve tetik verir. Kablolu ve kablosuz seçeneği mevcuttur.

Duman Dedekörleri

Yangın tehlikesi olan yerlerde yangınların daha önceden tespiti için kullanılan alarm sistemi ekipmanlarının en önemlisidir. Ortamdaki dumanı algılayıp; ana panele sinyal gönderimi yapmaktadır bu sistemdede kablolu ile kablosuz seçenekler mevcuttur.

Darbe Sensörleri

Diğer adıyla şok sensörüdür, nereye montajı yapıldı ise oraya uygulanan darbeleri ve şokları algılar 3 faklı hassasiyet modu ile dilediğiniz darbe ayarı rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu dedekör çeşitinde RF kablosuz veya kablolu seçenekler mevcuttur.

Harici Keypad & Şifre Paneli

Alarm sisteminde dahili ve harici olarak şifre paneli olabilmektedir dahili şifre paneli yukarıda bahsetmiştik alarm ana paneli üzerindeydi; Harici şifre paneli ise alarm panelinde ayrı olmaktadır. Dekoratif, şık ve kullanıcı kullanım rahatlığı sunmaktadır. Alarm sisteminizi her türlü ayarlamaları ve devreye alma ile devre dışı bırakma işlemlerini bu cihaz ürerinden yapılabilmektedir.

Uzaktan Kumanda

Alarmınızı devreye alma,3 devre dışı bırakma, alarmınızı hemen çaldırma (panik Tuşu) ile şifre paneline gerek kalmadan 433 Mhz frekans ile orta ve yaşlı kullanıcılar için alarm sisteminin en kolay kullanma yoludur. 12 volt veya 3,6 voltluk alkaline piller ile çalışmaktadır.

Harici Siren

Dahili siren alarm panelinin içinde olmaktadır. Harici siren ise dış ortamlara kullanılır en büyük özelliği caydırıcılığıdır. Harici siren içinde 12 voltluk akü, LED flaş, çift buzzer sistemi ile 115 desibel ses yüksekliği mevcuttur. Detektörlerden gelen tetik hareketi ana panel vasıtası ile dış alan sirene gider ve çalmaya başlar.

Kablo ve kablo Kanalları

Alarm sisteminin iletim hattını özel kablolar ile yapılmaktadır. Dış ortamlara dayanıklı olup; manyetik orta ve parazitlere karşı dayanaklıdır. Bu parazitler kabloların kalitesiz ve izolesiz olması sonucunda yanlış alarm vermesine sebep olabilmektedir.

Faydalı olacağını düşündüğümüz bağlantılar

Ev & işyeri güvenlik sistemi üreticisi Desi Alarm'dan her bütçeye göre güvenlik sistemi paketleri ile sevdikleriniz ve değer verdikleriniz koruma altında.