PIR Dedektör ve Kumanda Tanıtamama? - Desi Alarm | Alarm Güvenlik Sistemleri

Sorulan SorularCategory: Alarm SistemleriPIR Dedektör ve Kumanda Tanıtamama?
Hakan MERT Desialarm sordu 2 yıl önce

Merhaba. HS 102 metaline cihazıma kumanda ve kablosuz pır dedektör tanitamiyorum. Öğrenme butonu BTN yazıyor BT olarak geçiyor kumanda tanıtma tariflerinde. Her şeyi denedim mümkün olmadı. Resetledim yine başaramadım. Ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

1 cevap yazılmış
Best Answer
admin Desialarm cevapladı 2 yıl önce

Merhaba:

Desi HS102 modeli 20 yıla aşkın bir sürede üretilen ve zaman içiresinde kasa, donanım ve yazılım değişikleri ile farklı modellere sahip profesyonel alarm sistemi olmaktadır. bu sebeple sistemler/donanımlar arasında değişiklik olabilir.

Buton üzerindeki BT-BTN buton yazıları arasında fark yoktur. sisteme dedektör tanımlayamama sebebiniz başka sorunlar ile alakalı olamakta olduğunu düşünmekteyim.

DEDEKTÖR TANITMADA YAŞANAN SIKINTILAR

1. Kablosuz Dedektörünüzde arıza veya pil azalması sonucu sisteme entegre edememe gibi problemler olabilir. öncelikle pilin orjinal ve iyi durumda oldugunuzdan emin olun ve dedektör üzerinde herhangibi kırık, catlak gibi dışarıdan gözlemlenecek sorun olup olmadığınından emin olun.

2. Desi 2 tip ve kablosuz dedektör üretimi yapmaktadır ve bu dedetörler sadece üretim amacına göre bağlı bulunduğu cihazlara uyumlu olmaktadır. Yani Desi Alarm sistemlerinin ürettiği bütün kablosuz dedektörler her desi alarm paneline uyumlu olmamaktadır, Sadece kendi içeriğinde olan kod sistemi ile uyumlu alarm panelleri ile eşleşebilmektedirler.

Örnek: Desi Smarline alarm sisteminin kablosuz dedektörleri Keylok diye adlandırdığımız değişken kod sistemine sahip yüksek şifreleme/koruma yapısına sahip kablosuz dedektör/sensör ve uzaktan kumanda gibi RF ürünler ile uyumlu olmaktadır. RF keylok kablosuz dedektör, uzaktan kumanda gibi aksesuarlar kesinlikle Desi Midline, Desi Metaline ve Desi Ecoline gibi modellerde kullanılamaz.

Aynı şekilde PT kod sistemine sahip Desi Metaline ve Desi Ecoline alarmların dedektör/sensör ve diğer aksesuarlarının smartline modeline uyum sağlamayacağı kesin olmaktadır.

3. Pil durumuz iyi halde, dedektörünüzde herhangi bir arıza yok, dedektör tipinizde alarm modeline göre uyumlu ise alarm panelinin RF alıccı kartında bir arıza veya problem olabilir bu konuda malesef sizin herhangi bir işlem yapmanız söz konusu olamamaktadır.

Ancak sisteminizde kumanda veya diğer dedektörler aktif olarak çalışıyorsa bu sorun olma olasılığını eleyebilirsiniz çünkü anakarttaki RF alıcı kartında problem varsa kesinlikle hiç bir şekilde kablosuz dedektör/sensör veya uzaktan kumanda çalışmayacaktır.

4. Üste yazan bütün olasıkların olmadığını ve alarm paneline uygun ve arızalı olmayan dedektör sahip oldugunuzu var sayarsak genelde yapılan bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. RF kablosuz PIR dedektörler hep unutulan veya bilinmeyen bir durum bu, bildiğiniz üzere kablosuz dedektörler enerji ihtiyacını Lityum pillerden almaktadır.

Bu özel piller bağlı dedektörler enerji tasarrufu için ilk hareketli alğıladıktan sonra devam eden hareketin olduğu ortamlarda uyku modunda yani sürekli bekleme modunda kalır. Bu durum pil tasarrufu için tasarlanmış bir özelliktir.

Yani dedektör tanımlama işlemi yaptıktan sonra RF kablosuz PIR hareket sensörünün 1,5-2 dakika hareketsiz bir ortama ihtiyac duymaktadır, siz sürekli önünde hareket ederseniz kesinlikle hareket algılamayacaktır. RF PIR sensörünün önde hiç bir hareket olmaması ve sistemin devreye girebilmesi için en az 2 dakika beklemeniz gerekmektedir. uyanma süresi dolduktan sonra RF PIR dedekör 24 saat aktif ve tetiklenmeye hazır olacak, ilk hareket/tetik sürecinde sizi algılayacak ve alarm panelini tetikleyecektir.

5. 1,2,3 ve 4 adımlara kadar herşey yolunda ise ve halen RF kablosuz dedektör tanımlayamıyorsanız geriye sadece tanımlamayı/tanıtmayı yanlış yerden yapıyor olma olasılığınız kalmaktadır.

Desi Alarm Panellerinde özellikle HS102 Metaline alarmlarında yapılan enderde olsa en basit hatalardan diğer biride alarm paneli anakartı üzerindeki BT butonu yerine telefon arama kartı üzerinde ki BT-BTN butonunun kullanılması sisteme dedektör ilave edilememesinde nadir görülen bir durumdur.
Telefon arama kartı üzerindeki BT-BTN butonu sadece telefon arama kartının ayarlanmasında kullanılır, Dedektör/sensör ve kontrolcü tanıtma işlemlerinde alarm paneli içindeki panel kapağı üzerindeki ana kart kullanıması gerekmektedir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Web sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, güven ile hoşça kalın.
Yazar: Şevki USTA